Fåtölj Jättepaddan PG. Längd: 153. Soffa "bergshamra" saknas en knapp i ryggen. Carl Malmsten – soffan Samsas Den här soffan köpte jag på impuls från Bukowskismarket för nästan ett år sedan. Artist performance. Håll koll på nyheter om antikviteter, samlingar och auktioner. 1916, vann inredningstävlingen av Stockholms Stadshus. 2017-jun-05 - Denna pin hittades av Hanna. … ... Klubbat pris: 4000 kr. Såld för 8.600 kr måndag 29 juni 2020. Sale Date: May 10, 2022. Prototyp, Samspel/Samplay, omklädd Hantverkarnas Hus 2008. Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Klä om Samsas av Carl Malmsten? Här … Att sälja på auktion; För Konkursförvaltare, Företag & Myndighet; Hela hem & dödsbon; Hem / Möbler / CARL MALMSTEN, soffa "Samsas" Logga in. Carl Malmsten, 3 sek, längd: 75, djup: 24, höjd: 165 Såld: 5.800 kr Såldes den 17 januari 2011 Zoom Star. Paypal will incur an additional 2.8% fee. Jag känner att jag gjort ett riktigt kap! Sitthöjd ca 43 cm. Läs mer om oss. Är stoppningen bra och klädseln ok så tippar jag på att soffan klubbas för runt 4000 kr och fåtöljerna ett par tusen/st. Rygg samt armlän genombrutna med spjälor. Carl Malmsten Sofas - 36 For Sale at 1stDibs | carl fabri, carl malmsten samsas, carl malmsten samsas sofa Home Creators Carl Malmsten Carl Malmsten Furniture Seating Sofas Carl Malmsten Sofas Back To Seating Antique and Vintage 36 Any price Under $5,000 Under $7,000 Under $10,000 $10,000 and up to On sale 1 Shipping Options Item Location Anywhere … Samsas. Prototyp, Samspel/Samplay, omklädd Hantverkarnas Hus 2008. Har köpt bord m stolar för 7000 på blocket, vitrinskåp för 3200 på auktion och 4800 för sideboard på stadsauktion. Såldes för 250 kr på auktionen den 30 juli 2012 S 162 Soffa, Carl Malmsten. Auctionet har nätauktioner med inredning, design, konst och vardagsantikviteter. CARL … Auktioner på riktigt. Längd: 180 Utrop: 1.500 kr Aktuellt bud: 1.000 kr ... Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. … Auktionen är avslutad. Soffa. ... är Lilla Åland pinnstol som han lanserade 1940 och tjugo år senare kommer och Samsas sittmöbler med … Carl Malmsten. sale. Bemålat trä, lösa plymåer i ullklädsel. Auktionsnummer: 447124. Då vi ropar ut bl.a Soffa "Runda Samsas" av Carl Malmsten, Brickmärkt, AB OH. fr. English. Klart att de har ett värde men hur stort det är vid försäljning på auktion beror på skicket och vilket auktionshus du väljer. Det kan hända att de går för mer som hel grupp men jag hittar inga sålda grupper bland avslutade auktioner just nu. Invest in Art Valuate & Sell Buy Now Auctions Art News My Searches Login × ... CARL MALMSTEN. 470 Köpare: 6003 CARL MALMSTEN, ”Samsas”, soffa, O.H. Formgivna för … Objektsbeskrivning\nCARL MALMSTEN, soffa, Nordiska Kompaniet 1928, förgylld och bemålad i pärlgrått, skuren klassicerande dekor, brickmärkt AB Nordiska Kompaniet R 1783 - C 19450, längd 240 cm\nPROVENIENS\nUtställd på "Skulptur, inredningar och dekorativ konst" på Liljevalchs … Malmstenbutiken säljer Carl Malmstens älskade möbler och utvalda samtida inredningsdetaljer. Soffa "Gustavianus". Stol Guldheden av Carl Malmsten. Fynda antikviteter i vår fullmatade auktionskalender. AB OH Sjögren,..// Utrop: 3.000 - 4.000 kr ... För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en … Auktioner - Lauritz.com. Vi samlar Europas auktionshus. Lot No. SOFFA, "Visingsö", Carl Malmsten. Carl Malmsten. Höjd 74 cm, sitthöjd 40 cm, längd 200 cm. Early 'Berlin' two-seater sofa and pair of chairs. Såldes för 450 kr på auktionen den 4 november 2019 fåtölj, "Ulfåsa", märkt AB OH Sjögren, Tranås. 7d 3h. Hoppa till innehåll. Since 2000 we have sold nearly 40,000 lots across the spectrum of 20th and 21st century design. Carl Malmsten Fåtöljer. Vem målade tavlan? Här erbjuds möbler från alla olika tidsepoker och från flera av de mest framstående formgivarna så som Lars Nordin, Jonas Hultsten, Johan Åkerblad, Nils Meunier, Hans J Wegner, Børge Mogensen, Josef Frank, Carl Malmsten och Arne Jacobsen. Håll koll på nyheter om antikviteter, samlingar och auktioner. Auctions; Upcoming; Past; Publications; Catalogs; Books; Upcoming Auctions; 20th Century Carpets. Möbelgrupp, Carl Malmsten till salu. Riceverai una e-mail quando è disponibile! Show full text Vi samlar Europas auktionshus. Försäljningsdatum. SE. Pinterest. Grön ullklädsel. Utvald. Klädd i brunt orginaltyg, bruksslitage. CARL MALMSTEN, "Visingsö", soffa, 3-sits, stomme i vitmålad bokbok, blå textilklädsel, längd ca 204, sitthöjd 40 cm. Brickmärkt. design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Auktioner på riktigt. Soffa Visingsö Carl Malmsten. SOLD | Studio Schalling. Erfahren Sie mehr zu Kunstwerken in Galerien, ... artnet Auctions (0) ... Carl Malmsten. Interiörer. Auktioner på riktigt. ref nr 592405. Carl Malmsten "Hemmakväll" Sofa & … Auctions. Trygga transporter. Carl Malmsten, soffa modell 'Visingsö'. See Sold Price. Wright is the premier auction house specializing in modern and contemporary design. Rolex Cosmograph Daytona 116518LN-0047 116518LN … För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med enbart kvinnliga konstnärer. Soffa Carl Malmsten längd 198 cm. Många av dessa är fåtöljer. 288 stycken fina utrop på vår auktion söndag 15/5 kl:18. CARL MALMSTEN. Boxning. Lite fler rop än vanligt, så säkert hittar ni alla någonting ni gillar. 1 667 000 sålda föremål. Carl Malmsten - Auctionet Konstnärer och formgivare / Carl Malmsten Carl Malmsten 1888–1972 Bevaka Carl Malmsten var en svensk möbelformgivare och arkitekt född i Stockholm 1888. CARL MALMSTEN. Applicera filter. Auction Closed. Bukowskis använder cookies för att hantera inloggningen. Auction Closed. ... Visualizza tutti gli oggetti di Crafoord Auktioner; Segui Mobili, Design & Specchi. Såldes för 11.500 kr på auktionen den 25 februari 2019 Soffa "Gustavianus". Längd: 182. ... SOFFA Carl Malmsten "Samsas" AB OH. Björnssons Auktionskammare auktion var tredje vecka. ... Samsas sofa - Carl Malmsten Wright. Beskrivning Brickmärkt, längd 195 cm. Carl Malmsten (1888-1972) Console See Sold Price 2021 Quittenbaum Kunstauktionen GmbH Carl Malmsten, Settee, c.1960 See Sold Price 2021 Austin Auction Gallery MALMSTEN STYLE MID-CENTURY MODERN ARMCHAIR See Sold Price 2021 Austin Auction Gallery MALMESTEN STYLE MID-CENTURY MODERN ARMCHAIR See Sold Price 2021 Bruneau & Co. Auctioneers Såldes för 4.600 kr på auktionen den 25 februari 2019 Blå tygklädsel. Beskrivning. Date: 1-Jun-2022 . Our dedication to design drives what we do and who we are. Att sälja på auktion; För Konkursförvaltare, Företag & Myndighet; Hela hem & dödsbon; Hem / Möbler / CARL MALMSTEN soffa "Hemmakväll" Logga in Registrera. Carl Malmsten. fr. Artists & Designers. Canberra Art & Antique Auctions. SE. Vänligen aktivera cookies för domänen www.bukowskis.com och prova igen.. Du kan läsa mer om cookies på vår informationssida om cookies. New! Trygga transporter. Aktuellt bud 400 … 2264525. Erfahren Sie mehr zu Kunstwerken in Galerien, ... artnet Auctions (0) ... Carl Malmsten "Roma", sofa, upholstered in sheepskin. Architecture & Design Lot Performance. Carl Malmstens skisser ligger idag som grund för flera nytillverkade möbler, bland annat stolen Flinck från Tre Sekel. Carl Malmsten soffa Hemmakväll 2-sits Avslutad 2 maj 14:41 Utropspris 4 000 kr Frakt Avhämtning Säljare ... Carl Malmsten soffa Hemmakväll 2-sits. Sjögren, Tranås, formgivningsår 1923, ben i bok, skyltmärkt, längd ca 180, sitthöjd 38 cm A Annika N. 294 följare Mer information SOFFA, "Visingsö", Carl Malmsten. Avslutade auktioner liknande Carl Malmsten, soffa 'Samsas' svängd. Skapa bevakning. Här finns information om konstnärer med anknytning till Örebro län! Model Visingsö in solid oak and reupholstered in thick 100% wool. Carl Malmsten (Swedish, 1888–1972) 'Evening at Home' Sofa with Two Matching Armchairs 38103-36 Decorative Arts Item location ALLBIDS Showroom Fyshwick Local Pickup or Buyer to Organise Freight Set to close 10d 22h 40m (01/06/2022 7:30 PM) *Mastercard & Visa transactions will incur an additional 1.9% fee. 2016-jul-16 - Utforska Susanne Kollins anslagstavla "Carl Malmsten" på Pinterest. Tillverkad av Karl Anderson & … OBS. Auktioner – Online only Se alla tema- och specialauktioner. Samsas. Datum: 2017 … Originalmöbler av Carl Malmsten är hett eftertraktade på andrahands marknader och auktioner. CARL MALMSTEN, soffa … Carl Malmsten soffa Samsas nyklädd. Carl Malmsten soffa Samsas nyklädd. Upptäck. Fynda antikviteter i vår fullmatade auktionskalender. Bruksslitage. 188 EUR. ... "Samsas" by Carl Malmsten Sofa. Research 200 Carl Malmsten prices and auction results in Furniture. SKÄNK / BORD, stomme av målat trä, plåtklädd skiva, modern. Är du intresserad av konst? Barnebys listar föremål från över 2 000 auktionshus, handlare och gallerier världen över. fr. Fåtöljen ”Farmor”, soffan ”Samsas” och skåpet ”Herrgården” är alla oförglömliga klassiker signerade Carl Malmsten. Visa fler idéer om möbler, settee, design. Annars en mycket robust och välgjord möbel. Carl Malmsten, Gustavianus, längd: 200 ca ... Hoppa till huvudinnehåll 1960s. 580521 SKÅP Art Deco, ... Aktuellt bud: 325 Auktionen avslutas: 2022-05-30 20:02:00. Sjögren 2. Brännstämplad. Sitthöjd ca 40 cm. Köp Carl Malmsten soffa på auktion hos Tradera! I vårt minilexikon Vem målade tavlan? Visa som galleri Soffa, Carl Malmsten (1888-1972) Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. En mer sliten … Skick: Begagnad Fri Frakt Stockholm, SE. Ange Metropol … Carl-Eric Johansson, a 'Böja' teak sofa, Bejra Möbel AB, Tibro. Carl Malmsten, soffa modell 'Samsas' svängd. ... Carl Malmsten Auctions. Samsas är en familj sittmöbler av Carl Malmsten bestående av en fåtölj samt sofforna Runda Samsas, rak 3-sits och 2-sits-soffa. Soffa, "Visingsö",... 4d 3h. Auction Location: Canberra . Däribland bord, stolar, lampor, fåtöljer och inte minst ett flertal soffor. Längd: 198 cm Höjd: ... 2014-06-26 18:43:47. Artists & Designers; ... 124: Carl … Notable Auctions Recently Ended. Visningsexemplar. Carl Malmsten, AB Karl Andersson & Söner, "Visingsö", soffa. Tillverkad för OH Sjögren. Under … dina egna pins på Pinterest. Retrouvez les derniers prix sur soffa carl. Möbler från Carl Malmsten 1st soffa, mått ca... Värdering; FAQ; Frakt; Kontakt; Avslutade Auktioner; Om Oss; ... Titta gärna på fler nätauktioner … Resale right No Artist/designer Carl Malmsten... Lot-Art. Show bids Estimate 408 USD. Beskrivning. Items Similar to Midcentury Carl Malmsten "Samsas" Sofa, Sweden, 1960s View More. På auktion klubbas den för mellan 10 000 och 20 000 kr. Bjud på auktion idag. Är det någon av er fina läsare som vet hur mycket det skulle kosta på ett ungefär att lämna in den för omklädnad? Se alla föremål Allmoge Asiatisk keramik & konsthantverk Belysning Böcker & Handskrifter Design Diverse Glas … Stunning three seater sofa by Carl Malmsten for O.H Sjögren. Med tiden skulle det bli en minst sagt omfångsrik kollektion. L 190/H 76 cm. Carl Malmsten. Auktioner på riktigt. Ange Metropol Auktioner som källa vid publicering Bjud på auktion idag. Carl Malmsten (1888-1972) kallas nestor och är utan tvekan en av vårt lands allra största möbelformgivare. CARL MALMSTEN. Vi samlar Europas auktionshus. Carl Malmsten, soffa Visingsö. Carl Malmsten skapade sina möbler som man skapar ett konstverk - han ville uttrycka … Vem målade tavlan? Lauritz.com - Soffa Särö, Carl Malmsten, formgiven 1943, textilklädsel "Remix & Outback". Längd: 181 cm Budhistorik Läs om budbetjänten Klassiska 25 jan Klassiska På vår klassiska auktion har vi äldre och antika … Längd ca 180, bredd ca 75, höjd ca 85 cm. Garden sofa, "Bergshamra", for Igelstadverken. Håll koll på nyheter om antikviteter, samlingar och auktioner. Samsas 2-sitssoffa Välj bland flera alternativ. Bjud på auktion idag. Hitta (och spara!) Den här soffan som heter ”Samsas” designad Carl Malmsten har jag velat ha länge men ofta är tyget slitet eller fläckigt när jag väl hittar den på auktion. Bredd 217 cm, djup 83 cm, höjd 87 cm. Finden Sie Kunstwerke und Informationen zu Carl Malmsten (schwedisch, 1888-1972) auf artnet. ref nr 592405. Soffa, 'Samsas' O.H Sjögren, Tranås Längd 180 cm. 1930-tal. Carl Malmsten (1888–1972) är inte bara en av Sveriges mest kända möbelformgivare. Vi tipsar, i vanlig ordning, om ett par roliga rop. Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Omklädd med svart skinn och kohud. Since 2000 we have sold nearly 40,000 lots across the spectrum of 20th and 21st century design. Show bids Estimate 408 USD. Carl Malmsten, soffa, NK 1928. ... Soffa Nya Berlin PG. Carl Malmsten. Ek. Carl-Eric Johansson, a 'Böja' teak sofa, Bejra Möbel AB, Tibro. Bjud på auktion idag. Vi samlar Europas auktionshus. Auctionet har nätauktioner med inredning, design, konst och vardagsantikviteter. 2016-jul ... Sofa by Carl Malmsten for O.H. Rago Auctions. CARL MALMSTEN. Tillverkas fortfarand­e hos O H Sjögren i Tranås. Nr Beskrivning Klubbat 589 Carl Malmsten, soffa, 2-sits, klädsel med dekor av lotusblommor och tranor, längd ca 175cm, … På denna sida presenteras de … (Arkivbild) Soffa. Samspel sofa, 1950 Sale Date: November 19, 2019. Carl Malmsten fick sin inspiration från en kyrka på Åland där han höll slöjdkurs. 5544 Bokhyllor 2 sek, Design ... Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften av 1800-talet fram till nutid. Carl Malmsten Soffor. 2017-jun-05 - Denna pin hittades av Hanna. Carl Malmsten. Soffa "Gustavianus". Auctionet har nätauktioner med inredning, design, konst och vardagsantikviteter. Idag såldes en likadan på Bukowskis för tretusen kronor mer. 188903. Upholstered. CALMARE NYCKEL. Finden Sie Kunstwerke und Informationen zu Carl Malmsten (schwedisch, 1888-1972) auf artnet. 125035. SE. Zur Auktion. 62 000 kr . Furu. CARL MALMSTEN, Runda Samsas, soffa, klädse… 5 dagar Värdering 1 916 EUR 1393828. Lösa plymåer. Fynda antikviteter i vår fullmatade auktionskalender. finner du … Show bids Estimate 51 USD. 8453 relationer: 'round springfield, a crow left of the … These distinctive objects are often made of wood and designed with extraordinary care. Visa som galleri Soffa, Carl Malmsten (1888-1972) Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bjud på auktion idag. 2264525. In our collection of Carl Malmsten sofas there … Sold for £ 17,500. Foto: Isolna.se. Gebote anzeigen Schätzung. 56 200 kr . We have … Rago Auctions. L; 200 cm, D; ... Avslutade auktioner liknande Carl Malmsten, soffa visingsö. Hitta denna pin och fler på FPVC av Annika N.. Utomhusmöbler sofa, "Samsas", fully upholstered sofa with stapled upholstery and elastic seat. 44 200 kr ... Carl Malmsten. Soffa Särö, även kallad Torpö, ritades redan 1943 och är en riktigt generös soffa med maskulina drag. 2021 Propcellar. Se alla objekt; Sök slutpriser; Magazine; Gör en värdering; ... Fast Pris/Auktion. Des. Price 1,928 USD. Vi samlar Europas auktionshus. Auktionen avslutas: 2022-05-30 20:00:00. Email Print Andra sökte även efter Liknande föremål: carl … Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start … Wright is the premier auction house specializing in modern and contemporary design. Carl Malmsten sofas are available for sale on 1stDibs. Otroligt fina möbler Konditionsrapport. Nyheter. Soffa "Samsas", AB O.H Sjögren. 580118 FÅTÖLJ Carl Malmsten "Vår Fru" 1900-talets andra hälft, stomme i valnö ... Aktuellt bud: 325 Auktionen avslutas: 2022-05-30 20:04:00. Tagg: Carl Malmsten. Han var också en av förra seklets stora kulturpersonligheter. Ett par fläckar på sits. 4 000 … ... CARL MALMSTEN SOFA. Carl Malmsten. Säkra betalningar. Framgångsrika möbler är Lilla Åland pinnstol som han lanserade 1940 och tjugo år senare kommer och Samsas sittmöbler med fåtölj och soffa. Jag hade tänkt att klä om den men när jag väl fick hem den var tyget så fint att det inte behövdes. finner du information om drygt 130 konstnärer: målare, tecknare, grafiker, skulptörer m.fl. View more lots. 970 Köpare: 2722 Möbler För Carl Malmsten var möbler trogna följeslagare vars viktigaste uppgift var att ”göra god tjänst”. Design. Fast Pris/Auktion. Bilder för 12331. Malmö, SE. Slutpris 9 200 SEK. Soffan kostar mellan 38 000 och 50 000 kr. Soffa. Klubbat belopp. Klubbat belopp. Auktioner – Online only Se alla tema- och specialauktioner. Säkra betalningar. Select an existing list or create a new list to … Karmstol Widemar. Väntrum vård? Soffa, "Runda Samsas", AB OH Sjögren. Mostra l'offerta Stima. Formgiven 1960. Length about 153, seat height about 40. Kategorier. Såldes för 4.600 kr på auktionen den 25 februari 2019 Soffa. 144 EUR. Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. We have pioneered whole fields of collecting and transformed the market for modern design. Ikväll är det så klart auktion! Des. Rare Carl Malmsten "Samsas" Sofa Sweden, 1960s. I Bukowskis möbelsortiment ryms bord, stolar, salongsmöbler, byråar, soffor och mycket mer. Din sökning efter konst, design, antikviteter och samlarföremål börjar här. Visingsö. I vårt minilexikon Vem målade tavlan? I Carl Malmstens arkiv finns idag över 20.000 ritningar och skisser som Carl Malmsten lämnade efter sig. ... Visualizza tutti gli oggetti di Mobili, Design & Specchi; Visualizza tutti gli oggetti di Garpenhus Auktioner; Segui Mobili, Design & Specchi. Kunde inte logga in.